Nie je bločková lotéria ako bločková lotéria.

Autor: Ján Jakobej | 16.9.2013 o 18:23 | (upravené 16.9.2013 o 19:11) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  787x

V poslednej dobe sa z médií valia na občanov rôzne informácie o novinke na Slovensku - bločkovej lotérii. Existujú 2 tábory, jeden tábor lotériu podporuje, druhý tábor hovorí o zbytočnosti. O užitočnosti lotérie by sa mohli viesť polemiky a diskusie. Vznikla z popudu a cieľa Ministerstva financií SR ako nástroju proti "nedisciplinovaným podnikateľom" v boji proti čiernym obchodom a teda daňovým únikom štátu. Má prinútiť ľudí, aby si bloček z pokladne pri každom nákupe vypýtali. Pozrime sa teda na zúbok, o čo sa vlastne v skutočnosti jedná, kto za tým stojí, koľko to stojí nás daňových poplatníkov a koľko to bude stáť "registrovateľov", teda nás občanov chtivých po výhre.

BločkyBločkywww.etrend.sk

V prvom rade musím upozorniť na skutočnosť, že k aktuálnemu dátumu (16.9.2013) existujú 2 druhy bločkových lotérií (1 funkčná už dlhšie, 1 funkčná až ododnes), ktoré si netreba zamieňať a pomýliť, preto musím urobiť krátke porovnanie.
Existuje v prvom rade stránka s príznačným názvom blockovaloteria, ktorá však nie je štátna. Portál, ktorý vznikol v 1. kvartáli roka 2013 a ktorý prevádzkuje "z nadšenia a podpory zopár ľudí", avšak inak bližšie nešpecifikovaných (vytkol by som konkrétne, žeby súčasťou akejkoľvek stránky, ktorá niečo ponúka, mali byť identifikačné údaje ako meno/mená, adresa prevádzkovateľa/prevádzkovateľov). Pravdepodobné náklady tohoto projektu si netrúfam odhadnúť, keďže je to len 1 webová stránka. Je tu možné súťažiť jedine cez web priamym vložením čísla DKP bločka (16-17 miestne identifikačné číslo registračnej pokladne, z ktorej bol bloček vytlačený) na ľubovoľnú sumu (t.j. nie sú stanovené žiadne minimálne sumy). Výhry sú rôzne, priebežne sa losuje každý mesiac zopár výhercov a na konci roka sa žrebuje o mobilné telefóny (tiež nešpecifikovaný počet, aké telefóny  a podobne). Avšak čo je dôležité, podľa informácií sa môžu registrovať bločky aj tam a tiež do Národnej bločkovej lotérie (uvedenej nižšie). Teda podľa všetkého si vie človek týmto zvýšiť svoje šance na výhru.

V rade druhom existuje tá "oficiálna" štátna s prefixom narodnablockovaloteria. Ide o tú slávnu štátnu, vytvorenú Ministerstvom financií v spolupráci s Národnou lotériovou spoločnosťou TIPOS. Táto sa oficiálne spúšťa ododnes, t.j. od 16.9.2013, čo znamená, že sa bločky do tejto lotórie môžu už zasielať. Možností pre zadanie čísla DKP je podstatne viac - jednak je to cez webstránku lotérie (bezplatne), ďalej osobne na zberných miestach Národnej lotériovej spoločnosti v rámci SR (platená sumou okolo 0,20 €), cez SMS správy (tiež platená sumou okolo 0,12 € + DPH), respektíve si je možné v dobe smartfónov stiahnuť novú aplikáciu pre platformy Android a iOS s chystanou platformou Windows mobile (zadanie kódov cez ne bude bezplatné). Podľa najnovších informácií sa možnosť registrácie bločka rozšíri aj na určité hyper/super-markety, resp. rôzne obchody (s najväčšou pravdepodobnosťou s poplatkom). Bločky vo všetkých týchto prípadoch musia byť nad sumu 1,-€ a vyššie. Zaujímavé je, že sa v niekoľkých prípadoch bude pri registrácii uplatňovať aj sadzba DPH, kedy sa vlastne štátu v nešpecifikovanej dobe vráti investícia do lotérie. Podľa medializovaných informácií boli celkové náklady na zavedenie a spustenie lotérie vo výške približne 214.000,-€. Výhry sú naplánované v 2 kolách, kde v prvom sa budú vyhrávať peňažné výhry (až do 10 000,-€) každých 14 dní a v kole druhom každých 28 dní sa budú vyhrávať autá v hodnote cca 10.000,-€ (konkrétne 8 kusov, do každého samosprávneho kraja poputuje 1 ks).

Toť malá komparácia (porovnanie) lotérií. Tábor "nepodporovateľov" lotérie argumentuje, že zavedenie lotérie je hlavne u mladej generácie akýmsi malým prvkom k začatiu hazardných hier s potenciálom do budúcna, alebo s názorom, že sa to negatívne môže odraziť pri čakaniach v radoch pri pokladniach obchodov. Keďže ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc, niektorí ľudia si začali už po schválení predmetného bločkového zákona deliť aj menšie nákupy na viac bločkov, aby mali väčšiu šancu vyhrať, čo samozrejme zdržuje celkový proces nákupu neslávnym a určite nepopulárnym státím pri pokliadniach. Neviem si dosť dobre predstaviť "armageddon", ak by si väčšina ľudí aj 5,-€ nákup delila na 5 menších nákupov. Pre zmenu, tábor "podporovateľov" tvorí určite Ministerstvo financií SR, z podnikateľov skôr tí poctivejší a samozrejme ľudia chtiví výhry. Je na vás, do ktorého tábora sa zaradíte. Ako všetko, má to svoje výhody, aj nevýhody, i keď výhra sa vždy zíde :-)

Podľa Ministerstva financií SR má mať zavedenie ďalšej takejto lotérie "edukačný potenciál". Ak má byť edukačný v oblasti, ako sa naučiť hrať a tipovať, ďakujem, neprosím. Ak by to bola veľkolepá vec, verím, že by to už dávno prevzali a spustili aj vyspelé štáty. Zatiaľ sa tak však nestalo. Projekt je dokonca podľa medializovaných informácií ževraj jedinečný v rámci štátov EU. Len pre informáciu, bločková lotéria bola zatiaľ úspešne zavedená v štátoch ako Malta a Taiwan (tu to však funguje bez registrácie, kedy každý blok je zapojený v súťaži automaticky). Bola aj v Gruzínsku, avšak tam bola zastavená. Je teda otázne, či sa k tejto myšlienke pridajú aj ďalšie štáty...nechajme sa teda prekvapiť (a možno aj ohúriť). Štátna lotéria síce začala fungovať len dnes, avšak už má cez 100 tisíc registrácií, čo je na relatívne malé Slovensko celkom dosť.

Hľadáte v tom nejaký trik? Ono celkové fungovanie štátnej lotérie je založené na registrácii a následnom akomsi vydaní žrebu s číslami (nepripomína Vám to iné druhy už známych lotérií?). Následne sa až tieto čísla žrebujú. V tejto chvíli je otázne, aká bude návratnosť hlavne v prvých mesiacoch zavedenia lotérie, keďže výdavky štátu pre zavedenie lotérie a výhry 2x mesačne tiež niečo stoja.

Ak sa už ktokoľvek rozhodne zapojiť do súťaže, malý "výcuc" pravidiel a odporúčaní, na ktoré netreba zabudnúť:
1). súťažia osoby staršie ako 18 rokov
2). pri štátnej "lotérii" musí byť suma na bločku vyššia alebo rovná ako 1,-€ (t.j. menej nie)
3). bloček musí byť vystavený až po 1.9.2013
4). pri zadávaní bločka do súťaže nemôže byť starší ako 2 mesiace od jeho vystavenia
5). v prípade výhry si treba vyhľadať aktuálny zákon o dani s príjmov ohľadne prípadného zdanenia (zároveň, s 1 ks bločka sa dá zaregistrovať a vyhrať len raz)
6). bloček z pokladne si treba starostlivo uschovať, predovšetkým na tmavom a suchom mieste (pre prípad výhry). Z mojich skúseností je najlepšie si ho aj okopírovať (hlavne tie cennejšie, kde človek nakúpil niečo drahšie a je predpoklad, že sa predmet kúpy môže do 24 mesiacov pokaziť), keďže vplyvom zubu času sa môže písmo z bločka znehodnotiť, vyblednúť resp. úplne zmiznúť.

Toť v skratke, komparácii a menšiemu komentáru všetko. Do súťaženia a vyhrávania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?