Ako je to vlastne s rozlohou SR?

Autor: Ján Jakobej | 9.10.2013 o 11:47 | (upravené 25.3.2015 o 20:23) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1263x

Už dlhšie mi hlavou pobehuje táto myšlienka. Človek by si povedal banalita. Avšak ak sa táto banalita v rôznych periodikách, tlačovinách, knihách a webových stránkach líši (čo i len mierne, keďže by to mal byť stabilný údaj), niečo nie je v poriadku. Hlavne, ak je rozloha nášho štátu nezmenená už vyše 2 desaťročia.

SR

SR

Už na Základnej škole sme sa na Zemepise učili, že Slovenská republika má celkovú rozlohu 49 036 km2. Toto číslo si dodnes presne pamätám, keďže aspoň v mojom prípade som chcel vedieť, kde to vlastne bývam, akú veľkosť má územie, na ktorom žijem, aké sú tu mestá, obce, pamiatky, krásy, zloženie obyvateľstva a pod. Časom som sa však pri občasnom čítaní rôznych periodík a stránok začal presviedčať, že nie všetko je celkom tak, ako bol človek učený. Údaje o rozlohe sa častokrát líšili. Napríklad bližším „brouzdaním“ po internete som si spravil „výcuc“ so známych portálov (miestami až s veľkými rozdielmi):


Wikipedia, určite pre väčšinu ľudí asi najznámejšia internetová encyklopédia, sa s číslom 49 036 km2 zhoduje presne s mojou informáciou. Aspoň v slovenskej, českej a maďarskej verzii.  Po prepnutí do nemeckej či poľskej už zisťujeme, že máme „iba“ 49 035 km2, o 1 km2 menej. V tabuľke pri veľkostiach štátov sveta je zase v anglickej tabuľke údaj 49 037 km2. Niekde bude asi chyba. Alebo je chyba v zaokrúhľovaní?


Webová stránka  Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) uvádza číslo asi najpresnejšie s desatinnými číslami:  49 035,81 km2. V intenciách čísel medzi 49 035 a 49 036 km2 sa pohybujú aj údaje na webových stránkach Úradu vlády SR a Štatistického úradu SR. Pravdepodobne budú oba čísla správne, či už bez zaokrúhlenia alebo s menším zaokrúhlením, teda vychádzajme z predpokladu, že veľkosť SR je približne takáto, uvedená na stránke SAŽP.


Kameň úrazu a teda rozdiel v údajoch je však v ďalšej, dosť dôležitej medzinárodnej stránke. Oficiálny portál Európskej únie www.europa.eu pre zmenu uvádza už údaj 48 845 km2, čo je až o 191 km2 menej. To je dosť veľké číslo, hodné povšimnutia. Ešte hodnejšie povšimnutia sú údaje Svetovej Banky – The World Bank. Tá uvádza, že SR má aktuálne (resp. v rokoch 2008-2012) „len“ 48 088 km2, čo je s údajom známym zo Zemepisu rozdiel až 948 km2. Je tam však anglická veta v znení „excluding area under inland water bodies“ (s vylúčením plochy vnútrozemských vôd). Presné číslo s vodnými plochami však uvedené nie je, takže sa človek pri letmom pohľade môže ľahko zmýliť. Každopádne, číslo tu kulminuje v rôznych periódach v rôznych intenciách (keďže sa z krajiny „neodkúslo“, ani tu neprebehli žiadne autonómne nároky a ani sme si „nevysušili“ vodné plochy, čísla by mali byť rovnaké, no budiž proti gustu žiaden dišputát).


Na rôznych ďalších aj tu nespomenutých portáloch s informáciami na Slovensku som natrafil na +/- údaje väčšinou s údajmi podobnými číslu 49 035 km2, avšak dôležité je, že číslo nie je všade takmer to isté.
Mimochodom, v rebríčku veľkosti štátov som sa na wikipedii v slovenskej jazykovej mutácii dočítal, že sme na 126. mieste zo 194 štátov (údaj z roku 2006). V anglickej mutácii štátov sveta a závislých území sme zase na 130. mieste z 249. miest a závislých území, tu však už máme rozlohu 49 037 km2 (pre zmenu o 1 km2 viac ako odhadujeme). Len pre zaujímavosť, najväčším štátom na svete je Rusko so 17 098 242 km2, najmenší Vatikán s len 0,44 km2. Do 1 Ruska sa môže teoreticky vtesnať 348 našich republík. Obrovské to číslo.


Tak či onak, oficiálne údaje by mali byť správne všade bez výnimky (zaokrúhľovanie v intenciách +/- desatinné čísla nepočítajúc). Preto moja  rada – pri zisťovaní akýchkoľvek údajov, faktov alebo čísel si treba prelustrovať pre istotu viacero zdrojov, aby niekde nenastala chyba. Ľahko sa človek môže pomýliť, či to je podstatný, alebo menej podstatný údaj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?