Roaming - ako je to vlastne s poplatkami?

Autor: Ján Jakobej | 26.2.2015 o 19:46 | (upravené 26.2.2015 o 22:04) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  5839x

V článku sa snažím dať na správnu mieru informácie, kedy platíme poplatky v roamingu.

Tento článok by som venoval roamingu. A samozrejme, dám si za úlohu vysvetliť mýtus, s ktorým som sa u viacerých ľudí stretol. Mýtus s poplatkami za volanie, ak volám na slovenské čísla a číslo je v zahraničí.

Tak pekne po poriadku a pre kritikov - v zjednodušenej forme:

Čo je to vlastne roaming?

Zjednodušene povedané, roaming je aktivovaná služba od mobilného operátora, ktorá nám umožní volať z nášho telefónu aj mimo územia krajiny, v ktorej používame svoju SIM kartu / telefón (v tomto prípade mimo územia SR). S užívaním roamingu za hranicami sú samozrejme spojené poplatky, častokrát oveľa väčšie, ako keď voláme z domovskej krajiny niekomu do domovskej krajiny.

Štandardne si mobilný operátor v dnešnej dobe za aktivovanie a prevádzkovanie roamingovej služby nepýta žiadny poplatok. Novoaktivované karty by roaming mali mať aktivovaný automaticky. Ak tak náhodou nie je, treba sa obrátiť na svojho mobilného operátora.

Poďme však ďalej.

V tejto časti však musím vysvetliť najčastejší omyl, ktorý koluje medzi ľuďmi. Mnohí z Vás sa domnievajú,  že ak volám niekoho na slovenské číslo a vieme o dotyčnom, že je v zahraničí, že platíme zvýšené poplatky. Omyl priatelia!

Ja ako volajúci v podstate nemám ako vedieť, či je volaná strana (teda tá, ktorej volám) na Slovensku alebo mimo jeho územia. Aj keď disponujem informáciou, že je volaný človek mimo Slovenska a ja sa nachádzam na území SR, ja ako volajúca strana platím vždy normálne poplatky, ktoré mám podľa cenníka operátora k svojej SIM karte (v prípade paušálov s voľnými minútami sa mi tieto bez zvýšených poplatkov štandardne strhávajú zo svojho predplateného balíka / v prípade dobíjateľných predplatených kariet je to štandardná suma k danému programu).

Štandardné prípady:

Ak volám zo SR niekomu na slovenské číslo:  V takomto prípade ako som spomínal vyššie, všetky zvýšené poplatky, ktoré z hovoru vyplývajú, platí len strana, ktorá telefón v zahraničí v roamingu zdvihne. Podotýkam v zahraničí, nie my ako volajúca strana, keďže sa nachádzame na území SR. Ak sa volaná aj volajúca strana nachádzajú obe na území SR, platí len volajúci toľko, koľko má podľa programu zaplatiť. Prijímajúci hovor je samozrejme na území SR zadarmo.

Ak volám zo SR niekomu na zahraničné číslo: V tomto prípade sa jedná o medzinárodný hovor medzi 2 krajinami a platíme medzinárodné poplatky podľa zóny, do ktorej voláme. Mobilní operátori majú v cenníkoch tabuľky s jednotlivým označením zón a cenou za hovor (štandardne za minútu hovoru do danej krajiny). Môže sa stať, že si operátor zaúčtuje aj poplatok za úspešné spojenie hovoru do danej krajiny (nie je to však pravidlom, treba sa však pozrieť vždy do aktuálnych cenníkov a malých poznámok v nich).

Ak som v zahraničí a prijímam hovor v roamingu na svoje slovenské číslo:  V takomto prípade bez ohľadu na to, či mi niekto volá zo Slovenska alebo z inokade zo sveta, ja za prijatý hovor v zahraničí v roamingu platím poplatok len za prijatý hovor (sme v roamingu). Existujú aj služby, keď si napr. u operátora aktivujem balík a za prijatý hovor zaplatím vopred určenú sumu a môžem dlhší čas bez obáv telefonovať bez toho, aby som niečo za prijatý hovor platil – ale to si vždy treba zistiť u daného operátora, či niečo také poskytuje a ak, za akú cenu.  Štandardne, ak sa nachádzame na území EU mimo Slovenska, je štandardizovaná cena  0,06 € za minútu prijatého hovoru. Mimo územia EU je to samozrejme drahšie.

 

Aby som Vám uľahčil vyhľadávanie cien za roamingové telefonovanie v rámci EU mimo územia SR, uvádzam aktuálne platný štandardný cenník hovorov (stanovený v EU) - väčšinou podľa cenníkov Zóna 1 (krajiny EU vrátane Švajčiarska + Chorvátska):

Volanie v krajinách EU (mimo územia SR):

 - odchádzajúci hovor:   0,2280 € / min.

- prichádzajúci hovor:    0,06 € / min.

- odoslaná SMS v krajinách EU:   0,072 € / ks SMS

- prijatá SMS v krajinách EU:         zadarmo

- odoslaná MMS v krajinách EU:  0,24 € / ks MMS

- prijatá MMS v krajinách EU:    zadarmo

- surfovanie v zahraničí:   0,24 € / MB dát

Poznámka:  Uvedený cenník zahŕňa štandardné ceny hovorov v roamingu v rámci EU. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od aktivovaných ďalších balíkov mobilných operátorov.

Niekoľko užitočných tipov

Tipy:

Tip 1:  Ak sa v zahraničí budeme zdržiavať dlhšie (práca, život v zahraničí a pod.), je dobré kúpiť si kartu priamo tam. Vopred si je najlepšie zistiť, ktorý operátor ponúka aké ceny a podmienky. Niekedy sú rozdiely v poskytovaných cenách a balíkoch veľké.

Tip 2: Niektorí operátori v zahraničí ponúkajú aj roamingové výhody, ako napr. rovnaké ceny či ste v danej krajine, alebo voláte do EU (niekedy sa platí za spojenie na zahraničnom čísle jednorazový poplatok + zvýhodnené ceny za odchádzajúce hovory), alebo výhody za bezplatné prijaté hovory v rámci EU (výhoda, ak máte napr. rodinu v EU a chcete s nimi často volať – kúpite im zahraničnú kartu, doručíte napr. na Slovensko a prijímané hovory majú zadarmo). Už len dohliadnuť nato, koľko minút mám ja na logicky čísla do danej krajiny.

Tip 3: Ak bývate veľmi tesne hraníc s druhou krajinou, je dobré sa pozrieť do nastavení svojho mobilného telefónu a zvoliť si režim – manuálne nastavenie svojej siete/operátora. Mnoho ľudí môže mať nastavený automatický režim voľby operátora (čo je síce komfortnejšie, ak vycestujem do zahraničia – automaticky si telefón podľa intenzity signálu nájde nejakého dostupného operátora). Automatický režim však v blízkosti hraníc, kde sa miešajú signály domácich a zahraničných operátorov môže spôsobiť, že sa mi telefón automaticky prepne do režimu roamingu a ja volám/prijímam hovory na území  SR v sieti zahraničného operátora. A po prijatej faktúre sa človek nebude stačiť diviť dvoj/trojcifernej sume.

Tip 4: Hovory, ktoré nie sú súrne, radšej treba odložiť na čas, keď sa človek vráti do domovskej krajiny.

Tip 5: Vždy sa treba pozerať do aktuálnych cenníkov operátorov, aby nenastali po prijatí faktúry prekvapenia a sklamania zároveň. Po posledných medializovaných informáciách by mal byť od roku 2016 roaming zrušený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?