Koľko % sťahujú z platu v Nemecku bežnému smrteľníkovi?

Autor: Ján Jakobej | 27.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  18212x

Odvody. Nevyhne sa im žiadny pracovník. Niekde menšie, inde väčšie. Do podstatnej miery dokážu odobrať z platu pekné čiastky, ktoré úsmev na tvárach po obdržaní výplatnej pásky určite nevyčaria. V Nemecku je mierne iný výpočet platov ako na Slovensku. Je tam zvykom, ak sa baví človek o plate, hovoriť o BRUTTE (plate pred zdanením), NETTO je samozrejme plat čistý (po odpočítaných odvodoch a príspevkoch).

Možno viete, alebo nie, ale od 1.1.2015 bol aj v Nemecku ako asi v poslednej krajine v Európe zavedený inštitút minimálnej mzdy, ktorá činí minimálne 8,50 € Brutto za hod. práce.  Na Slovenské pomery je to o dosť viac, ako je možné bežne zarobiť.  Avšak každá minca má 2 strany, a preto si treba pozrieť aj nákladovú časť, koľko človek za život v danej krajine zaplatí. A tu sa Slovenské ceny či už v službách, alebo cene nehnuteľností, nedajú vôbec porovnať (aj napriek neustálemu zdražovaniu na Slovensku hlavne za roky od zavedenia EURA).  O kvalite života či cenách potravín, nehnuteľností a pod. sa zmieňovať nebudem.

 

Pre tých, ktorých to zaujíma a chcú si zjednodušene prezrieť percentuálne odvody bežného pracujúceho smrteľníka, nech sa páči, tu sú čísla, koľko sa platí v roku 2015:

 

3 druhy základných pracovných úväzkov v Nemecku:

VOLLZEIT (Plný pracovný úväzok) – zvyčajne 40 hodín týždenne (160 hodín mesačne)

TEILZEIT (Polovičný – čiastočný pracovný úväzok) – všetko čo je pod 40 hodín mesačne

MINIJOB (tiež NEBENJOB nazývaný) – Mini pracovný úväzok. Ak sa zarobí do mesiaca do 450,-€ popri vyššie uvedených zamestnaniach alebo čisto len pri tomto druhu zamestnania, neplatia sa zvyčajne žiadne dane – BRUTTO = NETTO (ale len v tomto prípade).

 

Odvody - Poistenia (platné pre rok  2015):

Rentenversicherung (Dôchodkové pripoistenie) :

celkovo 18,7% (z toho polovicu - 9,35% hradí zamestnanec a ďalšiu polovicu vo výške 9,35% hradí dodatočne zamestnávateľ).

 

Arbeitslosenversicherung (Poistenie v nezamestnanosti):

celkovo 3,0% (1,5% zamestnanec + 1,5% zamestnávateľ)

 

Pflegeversicherung (Poistenie v prípade opatery):

celkovo spolu 2,05% (resp. 2,3%), avšak pozor – delí sa na 2 kategórie:

  1. pre ľudí s deťmi  = 1,025% zamestnanec + 1,025% zamestnávateľ = 2,05%
  2. pre bezdetných ľudí  od dovŕšenia svojho 23. roku života =  1,025% + 0,25% = 1,275% hradené zamestnancom (časť zamestnávateľa je nemenná v oboch prípadoch vo výške 1,025%). Spolu teda 2,3%.

 

Krankenversicherung (Poistenie v prípade choroby):

celkovo 14,6% (zamestnanec 7,3%, zamestnávateľ zvyšných 7,3%).

 

Dodatočné odvody:

LOHNSTEUER (niečo ako platby pre Daňový/Finančý úrad):

Vypočítavajú sa vždy podľa roku narodenia zamestnanca, spolkovej krajiny (v ktorej pracuje), výšky BRUTTO platu a podobne. Na výpočet existujú rozsiahle tabuľky , resp. sa to dá prepočítať cez dostupné internetové kalkulačky. Jednotná sadzba nie je. Vypočíta sa percentuálne a z vypočítanej sumy sa ďalej odpočítavajú nasledovné príspevyk

 

Kirchensteuer (Daň cirkvi) - nepovinný poplatok pre ateistov alebo ľudí hlásiacich sa k Ortodoxnej cirkvi:

Ak sa niekto hlási ku katolíckej cirkvi, je povinný platiť príspevok vo výške 9% z vypočítanej LOHSTEUER mesačne z platu.

 

Solidaritätzuschlag (Solidárny príplatok) - povinný v "starých" spolkových krajinách pred zjednotením:

Výška je 5,5% z vypočítanej LOHNSTEUER. Platí sa pre 5 spolkových krajín bývalej DDR (Nemeckej demokratickej republiky) – skrátene Východného Nemecka (Sachsen Anhalt, Sachsen, Meklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Thüringen). Platí ju teda všetkých 11 spolkových krajín (v minulosti tiež nazývaných Západné Nemecko) pre spomenutých 5 krajín na obnovenie infraštruktúry a všeobecne dorovnania sa na úroveň západu. Celkovo je v Nemecku 16 spolkových krajín.

 

 

Vymeriavacie základy (tzv. Beitragsbemessungsgrenzen) sa líšia podľa toho, či sú krajiny bývalého západného, alebo východného bloku. Pre rok 2015 sú nasledovné:

4.125 € mesačne (49.500 € ročne) = pri zákonom stanovených Krankenversicherung a pri tzv. Pflegeversicherung

6.050 € mesačne (72.600 € ročne) – pri starých spolkových krajinách (krajiny bývalej DDR), 5.200 € mesačne (62.400 € ročne) pri nových krajinách – bývalé spolkové krajiny BRD (zjednotenie DDR + BRD v roku 1991).

 

V Nemeckom daňovom systéme existujú tzv. daňové triedy od I. – VI. (1-6), z ktorých každá niečo iné podľa rodinného stavu človeka znamená:

I.             – slobodní ľudia; ľudia rozvedení resp. oddelene od seba žijúci (resp. ak jeden z partnerov žije v zahraničí a nie v Nemecku) – ak má partner dieťa,  nepoberá v Nemecku prídavky naň.

II.            - človek samostatne vychovávajúci svoje dieťa bez druhého partnera (dieťa musí byť prihlásené na rovnakej adrese ako vychovávajúci rodič). Rodič poberá detské prídavky v Nemecku na dieťa.

III.          - ľudia v stave manželskom (žijúci spoločne v domácnosti, obaja v Nemecku) - 1 partner pracujúci a druhý bez práce

IV.          - podobne ako v III., avšak 1 z partnerov má vyšší plat (daňová trieda III.) a druhý partner má plat nižší (daňová trieda V.) – spolu to dáva číslo 3+5=8

V.           - podobne ako v III. avšak s tým, že robia obaja partneri a pri takmer rovnakých alebo rovnakých platoch majú obaja kategóriu IV. + IV. (opäť po súčte číslo 8)

VI.          - pre všetky ostatné formy pre každého (nezávisle od toho, či je človek ženatý, alebo slobodný). Ak sa poberajú mesačne min. 2 platy, t.j. ak mám popri klasickej práci napr. aj tzv. MINIJOB (Nebenjob), som zaradený do tejto kategórie.

 

Pre tých, ktorí si chcú informatívne vypočítať, koľko im pri práci v Nemecku na výplatnej páske viac či menej ostane a koľko odvedú, sú dostupné na internete tiež rôzne kalkulačky. Napr. link sem:

http://www.brutto-netto-rechner.info/

 

Paušálne sa teda nedá povedať, komu koľko z platu stiahnu. Človek pracujúci v Bavorsku a človek pracujúci vo východnej časti krajiny môžu mať po spočítaní výplat a odvedených príspevkoch odlišný čistý plat. K tomu nie je jedno, ako je kto starý, či je slobodný alebo v stave manželskom, alebo či žije od partnerky/partnera náhodou oddelene.

Samozrejme, aj tu platí, čím viac zarobím, tým viac odvediem do systému.

Toľko zjednodušene o percentuálnych základných sadzbách pre bežných smrteľníkov v Nemecku. Daňová problematika je obsiahla, rovnako aj odlišné kalkulácie v prípade rôznych výšiek platov. preto sa táto problematika nedá obsiahnuť na pár stránok. Takisto je to aj s výpočtami a porovnaniami. Pre približný obraz o príspevkoch to však, myslím si, stačí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?