Koľko % sťahujú z platu v Nemecku bežnému smrteľníkovi?

Autor: Ján Jakobej | 27.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  13445x

Odvody. Nevyhne sa im žiadny pracovník. Niekde menšie, inde väčšie. Do podstatnej miery dokážu odobrať z platu pekné čiastky, ktoré úsmev na tvárach po obdržaní výplatnej pásky určite nevyčaria. V Nemecku je mierne iný výpočet platov ako na Slovensku. Je tam zvykom, ak sa baví človek o plate, hovoriť o BRUTTE (plate pred zdanením), NETTO je samozrejme plat čistý (po odpočítaných odvodoch a príspevkoch).

Možno viete, alebo nie, ale od 1.1.2015 bol aj v Nemecku ako asi v poslednej krajine v Európe zavedený inštitút minimálnej mzdy, ktorá činí minimálne 8,50 € Brutto za hod. práce.  Na Slovenské pomery je to o dosť viac, ako je možné bežne zarobiť.  Avšak každá minca má 2 strany, a preto si treba pozrieť aj nákladovú časť, koľko človek za život v danej krajine zaplatí. A tu sa Slovenské ceny či už v službách, alebo cene nehnuteľností, nedajú vôbec porovnať (aj napriek neustálemu zdražovaniu na Slovensku hlavne za roky od zavedenia EURA).  O kvalite života či cenách potravín, nehnuteľností a pod. sa zmieňovať nebudem.

 

Pre tých, ktorých to zaujíma a chcú si zjednodušene prezrieť percentuálne odvody bežného pracujúceho smrteľníka, nech sa páči, tu sú čísla, koľko sa platí v roku 2015:

 

3 druhy základných pracovných úväzkov v Nemecku:

VOLLZEIT (Plný pracovný úväzok) – zvyčajne 40 hodín týždenne (160 hodín mesačne)

TEILZEIT (Polovičný – čiastočný pracovný úväzok) – všetko čo je pod 40 hodín mesačne

MINIJOB (tiež NEBENJOB nazývaný) – Mini pracovný úväzok. Ak sa zarobí do mesiaca do 450,-€ popri vyššie uvedených zamestnaniach alebo čisto len pri tomto druhu zamestnania, neplatia sa zvyčajne žiadne dane – BRUTTO = NETTO (ale len v tomto prípade).

 

Odvody - Poistenia (platné pre rok  2015):

Rentenversicherung (Dôchodkové pripoistenie) :

celkovo 18,7% (z toho polovicu - 9,35% hradí zamestnanec a ďalšiu polovicu vo výške 9,35% hradí dodatočne zamestnávateľ).

 

Arbeitslosenversicherung (Poistenie v nezamestnanosti):

celkovo 3,0% (1,5% zamestnanec + 1,5% zamestnávateľ)

 

Pflegeversicherung (Poistenie v prípade opatery):

celkovo spolu 2,05% (resp. 2,3%), avšak pozor – delí sa na 2 kategórie:

  1. pre ľudí s deťmi  = 1,025% zamestnanec + 1,025% zamestnávateľ = 2,05%
  2. pre bezdetných ľudí  od dovŕšenia svojho 23. roku života =  1,025% + 0,25% = 1,275% hradené zamestnancom (časť zamestnávateľa je nemenná v oboch prípadoch vo výške 1,025%). Spolu teda 2,3%.

 

Krankenversicherung (Poistenie v prípade choroby):

celkovo 14,6% (zamestnanec 7,3%, zamestnávateľ zvyšných 7,3%).

 

Dodatočné odvody:

LOHNSTEUER (niečo ako platby pre Daňový/Finančý úrad):

Vypočítavajú sa vždy podľa roku narodenia zamestnanca, spolkovej krajiny (v ktorej pracuje), výšky BRUTTO platu a podobne. Na výpočet existujú rozsiahle tabuľky , resp. sa to dá prepočítať cez dostupné internetové kalkulačky. Jednotná sadzba nie je. Vypočíta sa percentuálne a z vypočítanej sumy sa ďalej odpočítavajú nasledovné príspevyk

 

Kirchensteuer (Daň cirkvi) - nepovinný poplatok pre ateistov alebo ľudí hlásiacich sa k Ortodoxnej cirkvi:

Ak sa niekto hlási ku katolíckej cirkvi, je povinný platiť príspevok vo výške 9% z vypočítanej LOHSTEUER mesačne z platu.

 

Solidaritätzuschlag (Solidárny príplatok) - povinný v "starých" spolkových krajinách pred zjednotením:

Výška je 5,5% z vypočítanej LOHNSTEUER. Platí sa pre 5 spolkových krajín bývalej DDR (Nemeckej demokratickej republiky) – skrátene Východného Nemecka (Sachsen Anhalt, Sachsen, Meklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Thüringen). Platí ju teda všetkých 11 spolkových krajín (v minulosti tiež nazývaných Západné Nemecko) pre spomenutých 5 krajín na obnovenie infraštruktúry a všeobecne dorovnania sa na úroveň západu. Celkovo je v Nemecku 16 spolkových krajín.

 

 

Vymeriavacie základy (tzv. Beitragsbemessungsgrenzen) sa líšia podľa toho, či sú krajiny bývalého západného, alebo východného bloku. Pre rok 2015 sú nasledovné:

4.125 € mesačne (49.500 € ročne) = pri zákonom stanovených Krankenversicherung a pri tzv. Pflegeversicherung

6.050 € mesačne (72.600 € ročne) – pri starých spolkových krajinách (krajiny bývalej DDR), 5.200 € mesačne (62.400 € ročne) pri nových krajinách – bývalé spolkové krajiny BRD (zjednotenie DDR + BRD v roku 1991).

 

V Nemeckom daňovom systéme existujú tzv. daňové triedy od I. – VI. (1-6), z ktorých každá niečo iné podľa rodinného stavu človeka znamená:

I.             – slobodní ľudia; ľudia rozvedení resp. oddelene od seba žijúci (resp. ak jeden z partnerov žije v zahraničí a nie v Nemecku) – ak má partner dieťa,  nepoberá v Nemecku prídavky naň.

II.            - človek samostatne vychovávajúci svoje dieťa bez druhého partnera (dieťa musí byť prihlásené na rovnakej adrese ako vychovávajúci rodič). Rodič poberá detské prídavky v Nemecku na dieťa.

III.          - ľudia v stave manželskom (žijúci spoločne v domácnosti, obaja v Nemecku) - 1 partner pracujúci a druhý bez práce

IV.          - podobne ako v III., avšak 1 z partnerov má vyšší plat (daňová trieda III.) a druhý partner má plat nižší (daňová trieda V.) – spolu to dáva číslo 3+5=8

V.           - podobne ako v III. avšak s tým, že robia obaja partneri a pri takmer rovnakých alebo rovnakých platoch majú obaja kategóriu IV. + IV. (opäť po súčte číslo 8)

VI.          - pre všetky ostatné formy pre každého (nezávisle od toho, či je človek ženatý, alebo slobodný). Ak sa poberajú mesačne min. 2 platy, t.j. ak mám popri klasickej práci napr. aj tzv. MINIJOB (Nebenjob), som zaradený do tejto kategórie.

 

Pre tých, ktorí si chcú informatívne vypočítať, koľko im pri práci v Nemecku na výplatnej páske viac či menej ostane a koľko odvedú, sú dostupné na internete tiež rôzne kalkulačky. Napr. link sem:

http://www.brutto-netto-rechner.info/

 

Paušálne sa teda nedá povedať, komu koľko z platu stiahnu. Človek pracujúci v Bavorsku a človek pracujúci vo východnej časti krajiny môžu mať po spočítaní výplat a odvedených príspevkoch odlišný čistý plat. K tomu nie je jedno, ako je kto starý, či je slobodný alebo v stave manželskom, alebo či žije od partnerky/partnera náhodou oddelene.

Samozrejme, aj tu platí, čím viac zarobím, tým viac odvediem do systému.

Toľko zjednodušene o percentuálnych základných sadzbách pre bežných smrteľníkov v Nemecku. Daňová problematika je obsiahla, rovnako aj odlišné kalkulácie v prípade rôznych výšiek platov. preto sa táto problematika nedá obsiahnuť na pár stránok. Takisto je to aj s výpočtami a porovnaniami. Pre približný obraz o príspevkoch to však, myslím si, stačí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?